Strony

czwartek, 29 stycznia 2015

Poznajcie pneumokoki

Ale tylko w teorii - w praktyce radzę ich unikać!

Z perspektywy medyka-naukowca, pneumokoki to fascynujące bakterie. Wypracowały niezwykłe metody oszukiwania organizmu ludzkiego oraz bronienia się przed antybiotykami. Gdyby miały występować jako bohaterzy filmu, z pewnością byłby to kryminał o zbrodni doskonałej! Z perspektywy lekarza-praktyka i rodzica, historie z pneumokokami w roli głównej to horrory. Niestety nadal są to także prawdziwe historie...

Sterptococcus pneumoniae, bo tak brzmi pełna nazwa bakterii zostały zidentyfikowane w 1881 r. Już w XIX w. wiązano ją z płatowym zapaleniem płuc. Bakterie jak i reakcja organizmu na jej wtargnięcie od dawna fascynowały naukowców. To właśnie na podstawie obserwacji zakażeń pneumokokami wykazano, że przeciwciała skierowane przeciw otoczce polisacharydowej bakterii mogą mieć działanie ochronne. Dało to podwaliny do opracowania wielu szczepionek przeciw różnym bakteriom.  Na podstawie eksperymentów z udziałem pneumokoków w roli głównej, zaobserwowano po raz pierwszy możliwości zmiany genów, wpływające na zjadliwość i cechy bakterii. Streptococcus pneumoniae pozyskany od pacjenta z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, jako pierwsza gram-dodatnia bakteria,

wtorek, 27 stycznia 2015

Kontra wobec ruchów antyszczepionkowych

Drodzy czytelnicy, 

Jak doskonale wiecie na swoim blogu regularnie poruszam temat szczepień. Każdy mój post powstaje w oparciu o rzetelną wiedzę, sprawdzone źródła. Każde z nich weryfikuję. Nie jest to łatwe zadanie. Dlatego nie zasypuję Was informacjami z tempem karabinu maszynowego. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności związanej z tekstami, które tu umieszczam. Nie mogę sobie pozwolić na najmniejszą pomyłkę. Tworzenie tekstów o tematyce medycznej to czasochłonne zajęcie, ale tylko w ten sposób mogę zapewnić wysoką jakość wiedzy, którą tu znajdujecie. Z drugiej strony rozumiem, że jako rodzice małych dzieci oczekujecie odpowiedzi na setki pytań związanych ze szczepieniami już teraz, natychmiast, przecież trzeba podjąć ważną decyzję.

niedziela, 18 stycznia 2015

Wspieraj, nie wyręczaj - to nie takie proste...

Czyli o trudach i pięknie rodzicielstwa

Wspólny mianownik

Mama Adasia była trochę zmartwiona tym, że jej 6-miesięczny synek robi niewielkie postępy w rozwoju ruchowym. Chłopiec jest bardzo pogodnym i zainteresowanym otoczeniem maluchem, ale jak stwierdziła jego mama - leniwym. Sporadycznie próbował sam dostać się do zabawek, za to bardzo się denerwował przy nieudanych próbach. Za każdym razem, gdy tylko Adaś okazywał frustrację, mama podawała szybciutko zabawkę smykowi, żeby się uspokoił.

sobota, 10 stycznia 2015

Już jutro 23. finał WOŚP - gracie?

Jak zwykle mądrze - opinia Konrada z haloziemia.pl o WOŚP pokrywa się z moimi przekonaniami, dlatego odsyłam do jego posta. Chcę dorzucić tylko jedną refleksję - obserwację ze strony lekarza, obracającego się na oddziałach wyposażonych w niezliczone sprzęty od WOŚP. To wszystko powinno się tam znaleźć w ramach wyposażenia ze strony NFZ. Płacimy podatki, które powinny być zarządzane tak, aby coroczna zbiórka społeczna w tym celu nie była potrzebna... Gdyby nie było WOŚP strach pomyśleć z jakimi brakami borykałyby się polskie oddziały szpitalne i to w referencyjnych ośrodkach! Przerażające... Mam nadzieję, że kiedyś kasa zebrana przez Orkiestrę będzie mogła służyć innym celom, niż uzupełnianie luki w systemie. Tymczasem, dobrze, że jesteście, jutro gram z Wami! :)   

Polecam artykuł na Haloziemia.pl:

Przejdź do artykułu

piątek, 9 stycznia 2015

Pielęgnacja okolicy pieluszkowej - pytania i odpowiedzi

Skóra niemowlaka różni się swoją budową od "dojrzałej" bariery ochronnej starszych dzieci i dorosłych. TUTAJ znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące zasad pielęgnacji skóry maluszka. Dbanie o okolicę pieluszkową z oczywistych względów wymaga dodatkowego omówienia. Oto najczęstsze pytania jakie zadają rodzice.

 

Jak często zmieniać pieluszki?

Podstawowa zasada, to utrzymywanie czystości i suchości okolicy pieluszkowej. Częste zmiany pieluszek oraz zapewnienie kilku chwil bez pieluszki (tzw. wietrzenie) każdego dnia zwykle pozwala uchronić skórę okolicy pieluszkowej przed podrażnieniami. Pieluszki powinno zmieniać się po każdym wypróżnieniu oraz raz na 3-4h nawet jeśli dziecko nie zrobiło kupy.

 

Czy budzić dziecko w nocy w celu zmiany pieluszki?

wtorek, 6 stycznia 2015

Nowy rok - nowości na Doktor Mama :)

Drodzy czytelnicy!

Nowe karty kalendarza mobilizują do zmian. W ostatnich dniach pewnie obserwowaliście małą burzę na blogu. Tak to jest, kiedy kobieta prowadzi stronę internetową - wygląd ma znaczenie, a wybór spośród praktycznie nieograniczonych możliwości graficznych jest taki trudny... Mam dla Was dobrą wiadomość - póki co zostaje obecna skórka :) Znów mogę skoncentrować się na treści bloga!

Od tego roku łatwiej będzie także śledzić nowe wpisy, gdyż utworzyłam konto na Twitterze. W ramach kanału na YouTubie będę polecać godne obejrzenia materiały video. Muszę przyznać, że wszystkie te zmiany są dla mnie bardzo wymagające, ale cóż warte są łatwe do osiągnięcia postanowienia... ;)

Przede mną jeszcze wiele postanowień noworocznych do zrealizowania, mam nadzieję, że uda się je osiągnąć. Życzę i Wam wytrwałości i siły w realizowaniu swoich celów! :)